Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
20 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

facebook

 

Zwolnienia nauczycieli w 2017

Minister edukacji Anna Zalewska przedstawiła dane z Systemu Informacji Oświatowej. Prezentując je pominęła ważne, ale niewygodne dla siebie informacje dotyczące zwolnień. Podczas konferencji szefowa MEN nie odpowiedziała na pytanie o liczbę zwolnionych nauczycieli. Skupiła się przede wszystkim na informacji, że przybyło ok. 12 tysięcy etatów. Nie wyjaśniła jednak, że miejsc pracy przybyło przede wszystkim w przedszkolach (w których zostały dzieci sześcioletnie, a samorząd ma obowiązek przyjąć do przedszkola wszystkie dzieci trzy-, cztero- i pięcioletnie).

Minister zaprezentowała ruch kadrowy w oświacie posługując się wartością procentową. Poinformowała, że „odsetek nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunek pracy wynosi 0,96 proc.” Te wartości procentowe nie pokazują pełnego obrazu sytuacji, w jakiej nauczyciele znaleźli się po reformie. Jeżeli odniesiemy je do liczby pracujących nauczycieli wg SIO, okazuje się, że pracę straciło 6 668 nauczycieli.

To nie koniec ruchu kadrowego w oświacie. Z SIO wynika, że z uprawnień emerytalnych skorzystało 6 564 nauczycieli, natomiast z uprawnień do świadczeń kompensacyjnych - 2 629 nauczycieli (dane MEN wg SIO).

Te dane są zbliżone do dotychczasowych informacji ZNP, które pochodziły z arkuszy organizacyjnych szkół!

Minister edukacji w dalszym ciągu nie przyznaje, że w wyniku reformy edukacji nauczyciele utracili pracę i będą ją tracić w czasie stopniowego likwidowania gimnazjów, czyli do roku 2019.

Przykłady:

1. Rzeszowska kurator oświaty przyznaje oficjalnie, że z Systemu Informacji Oświatowej nie da się wydobyć informacji o tym, jak naprawdę wyglądał ruch kadrowy. System nie pokazuje, ilu nauczycieli pracuje na niepełnych etatach, co więcej – liczy daną osobę tyle razy, ile ma ona umów na uzupełnienie etatu. Na Podkarpaciu mieszka nauczyciel, który łączy pracę w sześciu szkołach. Oznacza to, że jest sześciokrotnie ujęty w SIO.

Według danych zebranych przez oddziały ZNP bezpośrednio w samorządach 1627 nauczycieli dostało zmianę warunków pracy, a 727 uzupełnia etaty w dwóch i więcej szkołach.

2. W małej, sześcioklasowej szkole na każdy rocznik uczniów przypadał jeden oddział. Od września szkole przybyła klasa siódma, wraz z nią nowe przedmioty: geografia, biologia, fizyka, chemia i drugi język obcy. Ponieważ dwoje zatrudnionych już nauczycieli posiadało stosowne uprawnienia, dzięki dodatkowym godzinom uzupełniło etaty. Sześć pozostałych godzin objęte zostało przez trójkę nauczycieli z gimnazjum, w którym ubył rocznik.

System Informacji Oświatowej odnotowuje taką sytuację w następujący sposób: dawne gimnazjum: brak zwolnień, szkoła podstawowa: trzy nowe etaty. Ile miejsc pracy powstało w rzeczywistości?

 
Copyright © 2013 Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Design by MjP for ZNP Chełm
Design by : Place your Website.