25 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Realizacja zajęć przypadających poza pensum nauczyciela - po zniesieniu "godzin karcianych"

znp zg miniW ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobligowany jest wykonywać obowiązki z zamkniętego katalogu określonego w art. 42 ust. 2. 2b i 2c KN. Katalog ten po nowelizacji ustawy polegającej na wykreśleniu "godzin karcianych" nie ulega zmianie.

Nauczyciele w ramach swojego czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia nie są zobowiązani do realizacji zajęć i podejmowania czynności niewynikających z zadań statutowych szkoły.

Rodzaj nieewidencjonowanych zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych możliwych do realizacji w konkretnej szkole/przedszkolu/placówce określa jej statut.

Opracowując projekt zapisów statutowych, rada powinna dokonać wyboru nieobowiązkowych zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych służących realizacji jej statutowych zadań i ich katalog opisać w części statutu określającej sposoby realizacji zadań statutowych.

Dyrektor szkoły nie może zlecić nauczycielowi realizacji zajęć niezgodnych z zapisami statutowymi. Elementarnym sposobem obrony uprawnień nauczycieli zatrudnionych w danej placówce do kształtowania swojego czasu pracy przypadającego poza pensum jest powołanie się na odpowiednio sformułowane zapisy statutowe.

Zadania statutowe szkoły są realizowane w sposób planowy. Każdego roku szkoła pracuje w oparciu o uchwalony przez radę pedagogiczną plan pracy szkoły, który zawiera wyliczenie wszystkich działań służących realizacji zadań statutowych zgodnych ze sposobami wykonywania tych zadań określonymi w statucie, rozpisanych na dany rok szkolny w postaci harmonogramu. Dyrektor szkoły nie jest swobodnym dysponentem nieewidencjonowanego czasu pracy nauczycieli, nie może więc organizować ich pracy w sposób inny niż zakłada to przyjęty przez radę pedagogiczną plan.

Warszawa, 11 kwietnia 2016r.

Zespół Polityki Edukacyjnej ZG ZNP

Szczegóły w pliku do pobrania »