Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
24 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

facebook

 

Kilka słów o rzetelności dziennikarskiej

znpJako Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie wyrażamy nasze zdumienie z powodu artykułu Karta Nauczyciela chroni bylejakość (Nowy Tydzień, 14-20 września 2015r.). Autor tekstu  podpisujący się (pc) zapomina, w potoku negatywnych opinii o pedagogach z dłuższym stażem, że Karta Nauczyciela to nie tylko prawa, ale też obowiązki, których nikt nie podważa i nikt z nimi nie dyskutuje. Przykładem niech będzie podejmowany przy okazji zimowego listu pani Minister Edukacji Joanny Kluzik – Rostkowskiej temat urlopów nauczycielskich. Zgodnie z KN pedagodzy nie mogą skorzystać z przysługującego im urlopu wypoczynkowego wtedy, gdy takowego potrzebują, a jedynie w ściśle określonym czasie ferii. Pedagogom nie przysługuje prawo do dnia wolnego w tzw. innym terminie, gdy święto wypada w dzień wolny od pracy. Nauczyciele, jak żadna inna grupa zawodowa, muszą odpracować zajęcia karciane, jeśli te wypadają w dzień świąteczny, bądź w trakcie usprawiedliwionej nieobecności. Autor  tekstu, podejmując temat rozlicznych uprawnień nauczycieli wynikających z Karty, widzi tylko jedną stronę medalu.

Nie jest też prawdą, że awans zawodowy to podstawa utrzymania pracy. Znamy przypadki nauczycieli dyplomowanych zwalnianych ze szkół, gdy tymczasem pozostają w nich pedagodzy z niższym stopniem awansu zawodowego. Dyrektorzy mają szerokie możliwości doboru nauczycieli, których chcą zwolnić. Awans zawodowy nie jest i nigdy nie był głównych kryterium do zwolnienia. Nie zapominajmy, że istnieją w placówkach wewnętrzne zasady wyboru nauczycieli do zwolnienia, a w nich często pierwszym kryterium wypowiedzenia  pracy jest pobieranie emerytury lub świadczenia kompensacyjnego, drugim kryterium są kwalifikacje zawodowe, dopiero później bierze się pod uwagę stopień awansu zawodowego.

Niesmak budzi sugestia autora artykułu, jakoby ochrona związkowa była dana nauczycielowi po to, by ustrzec go przed zwolnieniem. Przypominamy, że w myśl  ustawy o związkach zawodowych ochrona związkowa przysługuje pracownikowi, który reprezentuje interesy członków zakładowej organizacji związkowej w stosunku do pracodawcy. Zadanie to niewdzięczne, o czym przekonał się niejeden prezes ogniska ZNP w placówce. To przedstawiciele Związku stają w obronie zwalnianych nauczycieli,  walczą  o  interesy  pracownicze.  Związki  zawodowe są elementem państwa demokratycznego. Działają zgodnie z prawem, w ramach ściśle ustalonych, przejrzystych zasad.

Na koniec parę słów o języku autora tekstu, niewybrednym,  przypominającym wypowiedzi niemal wyjęte z tygodnika NIE. Tak to jest, że język warunkuje poziom dyskusji. Szkoda, że o etosie zawodu nauczyciela ani słowa, że niemal każde zdanie niesie deprecjację profesji, jednostronny ogląd sytuacji, nadużycia, a nawet nieprawdę.  Nie chcemy stracić nadziei, że zadaniem mediów jest przekazywanie informacji w sposób rzetelny, zgodny z zasadami etyki dziennikarskiej, bez szukania sensacji.

Oddział Powiatowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie

 
Copyright © 2013 Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Design by MjP for ZNP Chełm
Design by : Place your Website.