Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
28 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Waleria, Ludwik, Paweł

facebook

 

Działania ZNP przeciwko zwolnieniom nauczycieli

Od wielu miesięcy członkowie ZNP w całej Polsce starają się zachować jak najwięcej miejsc pracy w oświacie i nie dopuścić do zwolnień nauczycieli.

Nie jest prawdą, jak pisze dziś Aleksandra Pezda w artykule "Kto zatrudni wredną polonistkę" ("Gazeta Wyborcza", 14 – 15.08.2013), że "związki zawodowe nie spieszą się z pomocą i doradztwem dla zwalnianych nauczycieli – czekają na koniec wakacji, bo liczą na to, że w ostatnich dniach przed początkiem roku szkolnego część zagrożonych zwolnieniami belfrów złapie jakieś godziny".

Taka opinia jest po pierwsze głęboko niesprawiedliwa, a po drugie po prostu krzywdząca. Od wielu miesięcy, członkowie ZNP w całej Polsce starają się zachować jak najwięcej miejsc pracy w oświacie i nie dopuścić do zwolnień nauczycieli. Przede wszystkim bronią pracowników przed wypowiedzeniem, proponują różne rozwiązania dotyczące zatrudniania nauczycieli w pełnym, a także w niepełnym wymiarze czasu pracy w zależności od sytuacji w danej placówce oświatowej. Pomagają w poszukiwaniu pracy, bo doskonale znają uwarunkowania oświatowego rynku pracy na swoim terenie.

Ogniska i oddziały ZNP niejednokrotnie pośredniczą w szukaniu pracy, kojarząc oferty pracy w szkołach, przedszkolach oraz placówkach oświatowych i nauczycieli poszukujących zatrudnienia. Aktywnie współdziałają z samorządowcami, a także z lokalnymi organizacjami, organami i instytucjami zajmującymi się problematyką zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu.

Związek promuje także solidarność zawodową, przekonując nauczycieli i dyrektorów szkół, że czasami „podzielenie się” godzinami jest lepszym sposobem na zachowanie większej liczby miejsc pracy.

Związkowcy zachęcają także dyrektorów szkół do rezygnacji z przydzielania godzin ponadwymiarowych w celu zapewnienia pełnego zatrudnienia większej liczbie pracowników.

ZNP wspiera swoich członków, udzielając im bezpłatnych porad prawnych z zakresu prawa pracy. Udziela wsparcia socjalnego i materialnego. Podczas cyklicznych szkoleń, związkowcy wymieniają się doświadczeniami z zakresu ochrony miejsc pracy i wspierania osób zagrożonych zwolnieniem.

Natomiast w skali makro, Zarząd Główny ZNP od dwóch lat domaga się od rządu utworzenia ogólnopolskiego programu wspierania nauczycieli zwalnianych lub zagrożonych utratą pracy. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, rząd powinien pilnie zainicjować prace na rozwiązaniami prawnymi umożliwiającymi zatrzymanie w zawodzie wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej oraz wykorzystanie kwalifikacji zawodowych nauczycieli w pełniejszym niż obecnie zakresie. Taką propozycję Związek rekomendował już dwa lata temu w strategicznym dokumencie Związku - „Pakcie dla edukacji”.

Wg ZNP, w obliczu niżu demograficznego, kwalifikacje zawodowe nauczycieli, ich predyspozycje i kompetencje powinny być wykorzystane również w kompleksowym programie wsparcia dla rodzin jako element prorodzinnej polityki państwa.

Nauczyciele powinni otrzymać wszechstronne wsparcie w poszukiwaniu nowego zatrudnienia, ale przede wszystkim rząd powinien dołożyć starań, by zatrzymać wysoko wykwalifikowanych nauczycieli w zawodzie. Można to osiągnąć m.in. poprzez stworzenie warunków do zindywidualizowanej pracy dydaktyczno-wychowawczej dostosowanej do potrzeb ucznia, czy ograniczenie liczebności klas.

źródło: ZG ZNP

 
Copyright © 2013 Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Design by MjP for ZNP Chełm
Design by : Place your Website.