Nielegalne szkoły prowadzone przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe

13 grudnia 2012 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Lubelskiego Kuratora Oświaty z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie działania podjął Lubelski Kurator Oświaty w celu wyegzekwowania wydanych przez siebie decyzji, mocą których stwierdzono nieważność decyzji Wójta Gminy Leśniowice zezwalających Leśniowskiemu Stowarzyszeniu Oświatowo–Samorządowemu na prowadzenie Publicznego Gimnazjum w Sielcu, Szkoły Podstawowej w Teresinie oraz Szkoły Podstawowej w Rakołupach ?
2. Dlaczego powyższym decyzjom Lubelski Kurator Oświaty nie nadał rygoru natychmiastowej wykonalności narażając uczniów na konieczność uczęszczania do szkół niespełniających standardów wynikających z przepisów bhp i p. poż. oraz wydłużając okres nauki, który może zostać oceniony jako okres, w którym uczniowie nie spełniali obowiązku szkolnego?
3. Jakie działania zamierza podjąć Lubelski Kurator Oświaty w celu umożliwienia uczniom szkół prowadzonych dotychczas przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe kontynuowania nauki w szkołach samorządowych?
4. Jakie działania zamierza podjąć Lubelski Kurator Oświaty w celu uznania okresu nauki w szkołach prowadzonych dotychczas przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe za okres spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego?

W odpowiedzi Lubelski Kurator Oświaty poinformował ZNP, iż wystąpił do Wójta Gminy Leśniowice z żądaniem niezwłocznego przekazania informacji, w jaki sposób Gmina Leśniowice zamierza zapewnić uczniom szkół prowadzonym dotychczas przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe możliwość kontynuacji realizacji obowiązku szkolnego oraz przekazał Leśniowskiemu Stowarzyszeniu Oświatowo-Samorządowemu informację, iż nie ma ono prawa prowadzić szkół. Nienadanie rygoru natychmiastowej wykonalności swoim decyzjom Kurator tłumaczy tym, iż obawiał się, że zostaną one skutecznie podważone na skutek ewentualnego odwołania złożonego przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe. Ponadto wskazał, iż nie jest on właściwym adresatem pytania o działania umożliwiające uczniom szkół prowadzonych dotychczas przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe kontynuowanie nauki w szkołach samorządowych - zdaniem Kuratora winno ono być kierowane do Wójta Gminy Leśniowice. Jednocześnie Kurator wskazał, iż w jego opinii okres nauki w szkołach prowadzonych przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe jest okresem spełniania przez uczniów uczęszczających do tych szkół obowiązku szkolnego. Jak wskazuje Kurator, w odniesieniu do uczniów szkół prowadzonych przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe możemy mówić o „pewnych prawach nabytych”. Zdaniem Kuratora jego decyzje z dnia 8 października 2012 r. nie podlegają egzekucji administracyjnej.

Mając na uwadze dobro uczniów, jak również działając w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości prawnych oraz uniknięcia sytuacji, w której po zakończeniu roku szkolnego ktoś podważałby prawidłowość uznania okresu uczęszczania uczniów do szkół prowadzonych przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe za okres spełniania obowiązku szkolnego ZNP wystąpił do Lubelskiego Kuratora Oświaty z kolejnym pismem. W piśmie tym ZNP wnosi o jednoznaczne wskazanie podstawy prawnej, która stanowi oparcie dla postawionej przez Kuratora tezy, iż okres nauki w szkołach prowadzonych przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe jest okresem spełniania przez uczniów uczęszczających do tych szkół obowiązku szkolnego oraz tezy, że w odniesieniu do tych uczniów możemy mówić o „pewnych prawach nabytych”. ZNP zwrócił się również o odpowiedź na pytanie czy szkoły samorządowe, w których uczniowie będą kontynuowali naukę, będą miały prawo wystawić im świadectwa szkolne obejmujące okres 1 września – 6 grudnia 2012 r.?

ODPOWIEDŹ Lubelskiego Kuratora Oświaty »