Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
27 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

facebook

 

Debata oświatowa w Chełmie

Dn. 22 listopada 2011 r. o godz. 16:30 w auli Instytutu Neofilologii PWSZ w Chełmie odbyła się „Debata Oświatowa. Pakt dla Edukacji” zorganizowana przez Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Zaproszono na nią wiceprezesa Zarządu Głównego ZNP w Warszawie, p. Krzysztofa Baszczyńskiego oraz prezesa Zarządu Lubelskiego Okręgu ZNP p. Janusza Różyckiego. Debatę prowadziła prezes Oddziału Powiatowego ZNP p. Ewa Suchań, która powitała ponadto zaproszonych gości w osobach: wiceprezydenta Miasta Chełm, p. Stanisława Mościckiego, radnych: Z. Gardzińskiego, D. Grabczuka, E. Teleżnikow, E. Kaszak, przedstawiciela Wydziału Oświaty Urzędu Miasta, przedstawicieli samorządów, dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek opiekuńczo-wychowawczych z miasta oraz powiatu.

Debatę o oświacie rozpoczął wiceprezes ZG ZNP w Warszawie p. K. Baszczyński, który w przystępny, kompetentny i merytoryczny sposób przedstawił zebranym pomysł decentralizacji systemu edukacji. Realizację owego projektu przesunięto w czasie po rozmowach ZNP z p. premierem Donaldem Tuskiem, ale niestety z niego nie zrezygnowano. Prezes K. Baszczyński przedstawił obecnym wizję tego, co może wydarzyć się w bliskiej przyszłości. Niepokój środowiska oświatowego budzi pomysł zlecenia realizacji zadań oświatowych innym podmiotom, co będzie oznaczało utratę sterowności państwa nad systemem edukacyjnym. Konsekwencją będzie przejście do historii wielu uprawnień, takich jak np. dotychczasowe stopnie awansu zawodowego.

Proponowane są zmiany w kilku obszarach. Ruch kadrowy, który obowiązywał w maju będzie miał miejsce w dowolnym terminie. Ulegają likwidacji Kuratoria oświaty, CKE, OKE, dotychczasowy nadzór pedagogiczny. Kolejny obszar to łączenie szkół oraz przedszkoli. W ramach szkolnictwa zawodowego wygaszane będą licea profilowane, technika i licea dla dorosłych oraz uzupełniające licea dla dorosłych. Kształcenie ma się odbywać systemem kursowym. Obszar ten już został przyjęty do realizacji w lipcu b.r. Tak dalece zdecentralizowana oświata doprowadzi do wielu ludzkich dramatów.

W chwili obecnej ZNP jest w fazie prac nad „Paktem dla Edukacji”, których zakończenie planowane jest w grudniu b.r. Proponuje się w nim prowadzenie szkół przez samorządy, zachowanie nadzoru pedagogicznego w postaci kuratora podporządkowanego Ministrowi Oświaty, finansowanie szkół i wspomaganie małych placówek z budżetu centralnego, subwencję oświatową dla przedszkoli. Prace zespołu nad nową pragmatyką nauczycielską trwają.

Środowisko nauczycielskie jest bardzo zaniepokojone nowym projektem ustawy o systemie oświaty, która znacznie okroi lub całkowicie zniesie Kartę Nauczyciela. Podział na nauczycieli „tablicowych” i „nietablicowych” poróżni środowisko nauczycielskie jeszcze bardziej. Organ prowadzący określi pensum, okroi pensje z dodatków, np. wiejskiego, mieszkaniowego i innych. Zmiany przyczynią się do obniżenia jakości oświaty, przyniosą stratę dorobku zawodowego oraz brak poczucia stabilizacji zawodowej i bezpieczeństwa.

Z początkiem września 2012 r. do szkół ponadgimnazjalnych wchodzi nowa podstawa programowa. Nowe ramówki, brak godzin do dyspozycji dyrektora, zatrudnianie w niepełnym wymiarze godzin. Między przedmiotami szkolnymi będą duże dysproporcje z uwagi na bardzo okrojoną ilość godzin. Co ciekawe wyjątkiem jest tu np. katecheza. W związku z tym szkoła publiczna, dająca mniej treści stanie się gorsza od niepublicznej. Poza tym alternatywne formy edukacji, czyli przedszkola, które miały powstawać obok już istniejących, stają się niejako konkurencją i zagrożeniem dla nich. Ponadto nowe struktury wszystkich placówek oświatowych przyniosą zmianę umów o pracę - kontrakty. Znikną całkowicie umowy na podstawie mianowania oraz zawarte na czas nieokreślony.

Prezes ZG K. Baszczyński podał zebranym stronę internetową ZNP (www.znp.edu.pl) i zachęcił do uczestnictwa w procesie konsultacji poprzez newslater. Przypomniał on, że wielkim sukcesem ZNP jest zachowanie świadczenia kompensacyjnego (kobieta w wieku 55 lat ze stażem pracy 30 lat może przejść na świadczenie kompensacyjne). Według expose premiera D. Tuska będzie można to uczynić dopiero 7 lat i 9 miesięcy później. Wszystkie powyższe pomysły stanowią realne zagrożenie dla spójności systemu oraz jakości polskiej oświaty.

W dalszej części debaty pani prezes E. Suchań skierowała zapytanie do wiceprezydenta Miasta Chełm, p. S. Mościckiego, które brzmiało „Co dalej z chełmską oświatą?” Udzielając odpowiedzi stwierdził on, iż czekają nas zmiany spowodowane kryzysem i koniecznością oszczędzania kosztem oświaty. Co dotyczy tego ostatniego ujawnił jedynie, ze każda placówka będzie zmuszona opracowywać raport dotyczący stanu zatrudnienia, bazy lokalowej i wydatków na ucznia. Kolejne pytanie pani prezes skierowała do prezesa K. Baszczyńskiego, a dotyczyło ono stanu finansów państwa. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że sytuacja finansowa jest wszędzie niepokojąca. Są to konsekwencje nowelizacji systemu oświaty. Podał on przykłady kilku miast i samorządów, borykających się takimi problemami.

W Krakowie np. domy kultury przeszły pod zarząd Ministerstwa Kultury. W Chmielniku zamknięto biblioteki szkolne i świetlice, podobnie we Wrocławiu. W gminach podkarpackich zwolniono wszystkich nauczycieli świetlic. Jedynie w Łodzi dzięki determinacji i konsolidacji społeczności lokalnej nie dopuszczono do zamknięcia 19 placówek.

Następnie głos zabrała radna p. Elżbieta Kaszak, popierając wcześniejszy system opłat za przedszkola. Ponadto skierowała ona pytanie do prezesa Baszczyńskiego następującej treści: „Czy tak drastyczne zmiany nie są sprzeczne z Konstytucją?”. W odpowiedzi zebrani usłyszeli, że nie, ponieważ mamy tu do czynienia ze zlecaniem realizacji zadań innym podmiotom. Na prośbę zebranych wyjaśnił on również wszystkie aspekty związane z koniecznością wprowadzenia „godzin karcianych”. Stwierdził także, iż  proponowane podwyższenie stawek ubezpieczenia społecznego o 2 % spowoduje zwiększenie kosztów zatrudnienia pracownika, co w konsekwencji doprowadzi do zamrożenia płac, a nawet zwolnień pracowniczych. W dalszej kolejności pani dyrektor II LO w Chełmie G. Mojsym wyraziła krytyczne uwagi do ramowego planu nauczania. Podkreśliła ona potrzebę pozostawienia godzin do dyspozycji dyrektora szkoły oraz konieczność zwiększenia godzin niektórych przedmiotów.

Następnie prezes Baszczyński zaapelował raz jeszcze do zebranych o zapoznanie się z propozycjami „Paktu dla Edukacji” ZNP oraz o czynne włączenie się do negocjacji i dyskusji nad nim. Stwierdził on, iż biorąc udział w owej dyskusji pokazujemy, że nie wyrażamy zgody na proponowane tak radykalne zmiany. Dodał on, że ZNP cały czas pracuje nad programem osłon wszystkich pracowników oświaty, a szczególnie dla swoich członków.

W dalszej kolejności głos zabrała pani dyrektor SP nr 5, M. Jakubowicz, która również poparła konieczność pozostawienia godzin do dyspozycji dyrektora. Dodała, że większość z nauczycieli przy ich braku nie wypracuje pensum. Pan M. Wrzyszcz, nauczyciel ZST w Chełmie zadał prezesowi Baszczyńskiemu pytanie „Z czego utrzymuje się ZNP?” Prezes  odpowiedział, ze związek jest samorządny, samodzielny i samofinansujący się. Ponadto dodał, że należałoby skończyć wreszcie ze stereotypami osłabiającymi związki zawodowe, które przecież dają poczucie bezpieczeństwa i stabilności zawodowej. Następnie głos zabrała radna, p. E Kaszak apelując do nauczycieli, którzy nabyli prawa emerytalne o to, aby odchodzili na emeryturę dając szansę zatrudnienia młodym, pozostającym bez pracy nauczycielom. Następne pytania zadane z sali brzmiały „Dlaczego prawo ma działać wstecz? Dlaczego odebrano nam prawo do wcześniejszej emerytury?”. Prezes Baszczyński odparł, że w tej kwestii nie ma czegoś takiego jak „prawa nabyte”. Kolejne pytanie skierowane do wiceprezydenta Mościckiego brzmiało „Dlaczego zwalnia się nauczycieli mianowanych, a na ich miejsce zatrudnia się stażystów?” Prezydent odpowiedział, iż nie są to jego decyzje, lecz poszczególnych dyrektorów szkól.

Na zakończenie swego wystąpienia prezes K. Baszczyński podkreślił, ze w obliczu tak wielkich zmian środowisko nauczycielskie stanie przed wielką próbą. Stwierdził, że czas pokaże, czy zdoła ono się skonsolidować i zjednoczyć, by wystąpić w obronie polskiej oświaty. A są to, dodał, realne zagrożenia, które 1 września 2012 r. staną się faktem lub przejdą do historii.

Następnie głos zabrał prezes ZNP Okręgu Lubelskiego J. Różycki, który jeszcze raz przypomniał i podkreślił cel debaty: przedstawić środowisku oświaty skalę zagrożenia. Wyraził on opinię, że być może i nasze społeczeństwo wchodzi w fazę zrywania się ludzi przeciwko dyktatom i niesprawiedliwości społecznej. Proponowane zmiany przyczynią się bowiem do degradacji środowiska, a zerwanie Karty Nauczyciela doprowadzi do nepotyzmu i zatrudniania „po znajomości”. Podkreślił on, że organizacja związkowa powinna iść w parze z samorządami, by wspólnie zawalczyć o edukację polskiej młodzieży.

W dalszej kolejności głos zabrała pani prezes E. Suchań, podkreślając, ze ZNP nie wyklucza potężnych akcji strajkowych w obronie polskiej oświaty. Kończąc debatę podziękowała ona wszystkim zebranym za przybycie, a szczególności panu prezesowi K. Baszczyńskiemu, podkreślając jego wiedzę, kompetencje i przygotowanie merytoryczne. Wyraziła ona również pełne uznanie dla tych, którzy z zaangażowaniem i poświęceniem bronią i będą bronić naszych, wspólnych przecież, interesów.

 
Copyright © 2013 Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Design by MjP for ZNP Chełm
Design by : Place your Website.