Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
27 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

facebook

 

Leśniowska demokracja?!

 

Odpowiadając na elaborat Pana Wiesława Radzięciaka, Wójta Gminy Leśniowice, zamieszczony na stronie internetowej gminy, a poprawiony na potrzeby artykułu do gazety Express, należy stwierdzić, że Pan Wójt minął się z prawdą. Przy tym trzeba podkreślić, że obraził wszystkich tych, którzy w błędnych pomysłach mu sprzyjają. Z wystąpienia wynika, że wszyscy są niedouczeni, tylko jaśnie oświecony został Pan Radzięciak. Gratulujemy tak wysokiej samooceny. Z cała odpowiedzialnością informujemy Pana, że Związek Nauczycielstwa Polskiego ma obowiązek stać na straży prawa. Mówiąc wprost, samorząd nie może uprawiać samowoli, twierdząc, że wszystko robi dla dobra lokalnej społeczności. Przypomnijmy kilka faktów.

1. Radni Gminy Leśniowice nie podjęli uchwały likwidacyjnej, czy też przekazującej Publiczne Gimnazjum w Sielcu Leśniowskiemu Stowarzyszeniu Oświatowo-Samorządowemu. 

Dlaczego tak się stało? Wiadomym jest, że wg przepisów prawa nie można przekazać ani zlikwidować jedynego gimnazjum w gminie. Pan Radzięciak zarządzeniem wójta przekazał tę placówkę stowarzyszeniu, w ten sposób omijając przepisy prawa. A to już nie jest samorządność, tylko samowola! Właśnie ów fakt ZNP porusza we wszystkich swoich skargach czy protestach.

2. Radni Gminy Leśniowice nie podjęli również uchwały likwidacyjnej czy też przekazującej Szkołę Podstawową w Leśniowicach Leśniowskiemu Stowarzyszeniu Oświatowo-Samorządowemu. Jedyna w tej gminie szkoła podstawowa również jest prowadzona przez stowarzyszenie. Został zatem powielony scenariusz postępowania, który od początku zakładał, że wszystkie szkoły w gminie będą prowadzone przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe.

Reasumując, w obecnej chwili nie ma szkół prowadzonych przez samorząd gminy Leśniowice (została 3 klasa w Publicznym Gimnazjum w Sielcu). Powołamy się tylko na jedną ustawę: otóż art. 7 ust.1 pkt 8 ustawy o samorządzie gmin stanowi, że zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, a zadania te obejmują m.in. sprawy edukacji publicznej. Odnosząc się do możliwości likwidacji przez gminę wszystkich prowadzonych szkół i przekazania ich stowarzyszeniu, należy przywołać wyrok NSA w Warszawie z dnia 9 lutego 2006r. (I OSK 1372/05), w którym sąd ten staje na stanowisku, iż działanie takie jest niezgodne z prawem. W tezie tego wyroku czytamy: Obowiązkowy charakter zadań własnych gminy w postaci prowadzenia szkół podstawowych i przedszkoli powoduje,że gmina nie może z wykonania tych zadań zrezygnować, czy też przekazać ich do wykonania innemu podmiotowi, nawet fundacji, na której powstanie i działalność będzie wywierała znaczący wpływ.
W uzasadnieniu NSA podkreśla między innymi, iż żaden przepis o samorządzie gminnym ani ustawy o systemie oświaty bezpośrednio nie zabrania organowi prowadzącemu szkoły zlikwidowania wszystkich szkół i placówek prowadzonych przez ten organ. Jak można sądzić, ustawodawcy nie przyszło nawet na myśl, że kiedykolwiek jakiś organ prowadzący szkoły, a zwłaszcza jednostka samorządu terytorialnego stopnia podstawowego- gmina, do której zadań własnych należy ich prowadzenie, będzie chciała zlikwidować za jednym zamachem wszystkie prowadzone przez siebie szkoły i placówki.

Informujemy, że przywołany wyrok i jego uzasadnienie otrzymał wójt od Pani Suchań na zebraniu z rodzicami w Szkole Podstawowej w Leśniowicach. Żałujemy, że Pan do niego nigdy nie potrafił się odnieść. Do wiadomości czytelników podajemy, bo jak sądzimy Wójt nie jest tym zainteresowany, że zostały rażąco naruszone przepisy prawa zawarte w ustawie o systemie oświaty, Karta Nauczyciela, i ustawie o samorządzie gmin.

Rozumiemy, że łatwiej głosić hasła o obronie szkół i nauczycieli. Ale jak to się ma do faktu zwalniania pedagogów, którzy przepracowali 20 i więcej lat na rzecz tej gminy?! Warto dodać, że wszystkie sprawy w sądzie pracy założone przez nauczycieli zostały wygrane. Sądzimy, że mieszkańcy gminy powinni zapytać, ile wydano gminnych pieniędzy na adwokata, wieczne apelacje, odwołania, które i tak przynosiły jeden skutek - PRZEGRANĄ. Rozumiemy, że pokazywanie drugiej strony medalu rzekomo praworządnych działań może denerwować cały samorząd i popleczników Pana Radzięciaka, ale my na tym nie poprzestaniemy. Powoli, konsekwentnie doprowadzimy do przestrzegania prawa tej gminie. Przekazanie Publicznego Gimnazjum w Sielcu i Szkoły Podstawowej w Leśniowicach stowarzyszeniu jest posunięciem bezprawnym i nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra uczniów i nauczycieli. Trzeba powiedzieć wprost: szkoły stowarzyszeniowe to błąd! Ich utworzenie nie ma nic wspólnego z wyborem mniejszego zła w trudnych czasach. Gdy chodzi o wychowanie młodego człowieka, nie istnieje wybór w kategorii: mniejsze- większe zło (czytaj: szkoły publiczne czy szkoły stowarzyszeniowe)!

3. Kolejną bulwersującą sprawą jest fakt, że realizując przyjęty w dniu 27 października 2011r., w drodze uchwały Rady Gminy Leśniowice, „model funkcjonowania oświaty na terenie gminy” - polegający na przekazaniu szkół „własnemu stowarzyszeniu”, powołano do życia Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo-Samorządowe. Jak wynika z informacji umieszczonej na stronie internetowej stowarzyszenia, pierwsze walne zebranie jego członków odbyło się w dniu 1 marca 2012r. Zebranie otworzył i poprowadził sam Wójt Gminy Leśniowice. W trakcie spotkania wybrano zarząd stowarzyszenia, w skład którego weszły między innymi dwie pracownice Urzędu Gminy Leśniowice oraz przewodniczący Rady Gminy Leśniowice. Jak należy domniemywać, powołano stowarzyszenie całkowicie zależne od Pana Radzięciaka, i to dopiero jest przykład demokracji!

4. Ciekawostką jest również to, że zarówno w Publicznym Gimnazjum (3 klasa) prowadzonym przez gminę, jak i w Publicznym Gimnazjum prowadzonym przez stowarzyszenie dyrektorem jest ta sama osoba powołana bez konkursu, wcześniej będąca kierownikiem Delegatury Kuratorium w Chełmie. I w tym miejscu zgadzamy się z Panem Wójtem: gdzie indziej jest to niemożliwe, a w Leśniowicach jak najbardziej tak - te same przepisy prawa nie obowiązują wszystkich.

5. Odnosząc się do kwestii „zadowolenia mieszkańców gminy” z reformy oświatowej, pragniemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że są to tylko puste słowa Pana Radzięciaka. Dysponujemy całym plikiem oświadczeń mieszkańców, którzy nie chcą, aby szkoły były prowadzone przez stowarzyszenie. Zainteresowani jasno stwierdzają, że nie dano im możliwości wyboru. To od mieszkańców tej gminy otrzymaliśmy nagrania ze spotkania Wójta z nauczycielami i rodzicami, w trakcie którego Pan Radzięciak bezpardonowo grozi „ buntownikom”. Ponadto Wójt prowadząc szeroko zakrojoną kampanię wśród rodziców - podległych sobie pracowników samorządowych, rekrutował uczniów do klas pierwszych gimnazjum, czyli do szkoły, która nie została jeszcze powołana. Jednocześnie Pan Radzięciak poinformował mieszkańców, że w istniejącym Publicznym Gimnazjum nie zostaną utworzone klasy pierwsze. Działał zatem na szkodę istniejącego gimnazjum, które prowadziła gmina! Do tzw. współpracy nie nakłonił Pani dyrektor Elsheikh, która została zwolniona. Wkrótce Panu Wójtowi udowodniła, że nie postępował on zgodnie z prawem (2 wyroki sądu NSA). Taka jest leśniowska demokracja!

Na zakończenie zgodzimy się z jedną refleksją Pana Radzięciaka: „Dlaczego nikt nie wyeliminuje z obrotu niby tego złego prawa? Dlaczego sądy tak długo i opieszale rozpatrują sprawy?”. Przykład Leśniowic powinien być szybko i bez hałasu rozstrzygnięty, bo my Polacy wstydzimy się żyć w kraju, w którym samorząd nie respektuje przepisów prawa, jest ponad nimi, a co gorsze pokrzykuje i obraża organy nadzoru oraz ministrów RP. Domagamy się również rzetelnego monitorowania tak kontrowersyjnych przypadków, które z oczywistych względów destabilizują regionalną oświatę. Nad chaosem wywołanym przez nieodpowiedzialnych i niekompetentnych samorządowców, którzy realizują własne partykularne cele, musi zapanować zwierzchnik rządowej administracji. Jeżeli gmina przestaje realizować zadania, do których jest powołana, to może w ramach oszczędności zlikwidować urząd gminy, radę gminy? Na pewno będzie mądrzej i taniej!

 
Copyright © 2013 Oddział Powiatowy ZNP w Chełmie. Design by MjP for ZNP Chełm
Design by : Place your Website.