SZKOLENIE W RETZBACH

W dniach 2-8.08.2009 r. przedstawiciele wszystkich placówek oświatowo-wychowawczych (członkowie ZNP) z powiatu chełmskiego uczestniczyli w seminarium w Retzbach w Niemczech.

Głównym organizatorem szkolenia był Oddział Powiatowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie. Celem wizyty była wymiana doświadczeń i rozszerzenie wiedzy na temat niemieckiego systemu szkolnictwa i opieki socjalnej.

Zorganizowane zostały wizyty nauczycieli w przedszkolu w Zellingen i w zakładzie socjalnym dla osób niepełnosprawnych psychicznie w Wuerzburgu. Obejrzeliśmy również firmę Eibe produkującą drewniane elementy do placów zabaw dla dzieci w przedszkolach i szkołach.
Przeprowadzone zostały warsztaty nt:

• System szkolnictwa w Bawarii (wymagania w stosunku do szkoły),
  • Rola kobiety w administracji publicznej powiatu,
  • Pola problemowe polityki niemieckiej.
  • retz4
  • retz3
  • retz1

W czasie spotkania z burmistrzem Roettingen poznano również struktury administracyjne samorządu niemieckiego. Nasze spotkanie zostało opisane w gazecie lokalnej Lohrer Echo.

• retz2
  • retz5

Dzięki życzliwości władz Urzędu Miasta Chełm uczestnicy szkolenia mieli niepowtarzalną okazję poznania specyfiki systemu oświaty w Niemczech, wpływu samorządu na rozwój edukacji oraz udziału społeczności lokalnej w kształtowaniu szkolnictwa.