SZKOLENIE CZŁONKÓW ZNP W RETZBACH (NIEMCY)

W dniach 27.07-2.08.2008 r. przedstawiciele wszystkich placówek oświatowo-wychowawczych z powiatu chełmskiego uczestniczyli w seminarium w Retzbach w Niemczech. Głównym organizatorem szkolenia był Powiatowy Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie.

• 23

Celem wizyty była wymiana doświadczeń i poznanie niemieckiego systemu szkolnictwa, a w szczególności w Bawarii.
Zorganizowane zostały wizyty w różnych typach szkół i ośrodkach szkolenia zawodowego w Dolnej Frankonii.

Przeprowadzone zostały warsztaty nt.
"Stereotypy uprzedzeń i sposoby ich zwalczania w stosunkach polsko - niemieckich",
"Związki zawodowe w Unii Europejskiej".

Podczas wizyty w starostwie Main-Spessart poznano również struktury administracyjne samorządów niemieckich.

Inicjatywę Powiatowego Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego wsparły władze Urzędu Miasta Chełm. Właśnie dzięki ich życzliwości uczestnicy szkolenia mieli niepowtarzalną okazję poznania specyfiki systemu oświaty w Niemczech, wpływu samorządu na rozwój edukacji oraz udziału społeczności lokalnej w kształtowaniu szkolnictwa.

• 39
  • 14