27 Kwiecień 2024   |   Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

Otwarcie żłobków i przedszkoli

koronawirusRząd zamierza wprowadzić kolejny etap luzowania obostrzeń w okresie pandemii. – Od 6 maja chcemy dopuścić możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka i każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy – poinformował premier Morawiecki. – Jednocześnie wytyczne ministra zdrowia określą warunki, na jakich otwarcie to będzie możliwe – dodał.
Mamy wiele ważnych pytań do premiera związanych z bezpieczeństwem pracowników oświaty:

1. Co rząd zamierza zrobić, aby w żłobkach i przedszkolach nie doszło do masowej liczby zakażeń, jak ma to obecnie miejsce w Domach Pomocy Społecznej?
2. Jak rząd zamierza zapewnić bezpieczeństwo pracownikom 22 tysięcy placówek wychowania przedszkolnego oraz żłobków?
3. W jakie środki ochrony zostaną wyposażone żłobki i przedszkola?
4. Jakie środki ochrony osobistej otrzymają pracownicy tych placówek?
5. Jakie zasady bezpieczeństwa zostaną wprowadzone, by zachować w tych placówkach obowiązujące standardy np. dotyczące zachowania 2-metrowej odległości od innych?
6. Jak w żłobkach i przedszkolach zorganizować przestrzeganie zasad sanitarnych, które obowiązują w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu)?
7. Jak w żłobkach i przedszkolach stosować obowiązkowe zasłanianie nosa i ust?
8. Jakie zasady będą dotyczyły zbiorowego żywienia?
9. Czy pracownicy żłobków i przedszkoli będą mieli zapewniony dostęp do szybkich testów?

Co już wiemy…

Dla pracowników żłobków przewidziano jedynie płyn odkażający. Maseczki i rękawiczki otrzymają „o ile będzie taka potrzeba”. Zanim dziecko wejdzie do placówki, pracownik oceni jego stan zdrowia. W żłobkach mają pojawić się izolatki dla podejrzanych o chorobę pracowników – takie punkty znalazły się w wytycznych opublikowanych przez ministerstwo rodziny.