29 Marzec 2024   |   Imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy

Manifestacja 18.04.2015 - podsumowanie

18 kwietnia br. odbyła się w Warszawie manifestacja przedstawicieli oświaty. Postulaty dotyczyły m.in.: zahamowania likwidacji szkół i przedszkoli, zwiększenia nakładów na edukację, poszanowania zawodu nauczyciela. Oddział Powiatowy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie zorganizował wyjazd 180 – osobowej grupy pedagogów na manifestację, najliczniejszej w Okręgu Lubelskim. Nadzieją napawa fakt, że nauczyciele potrafią skrzyknąć się i solidarnie upomnieć o swoje prawa. Do Warszawy przyjechało ponad 22 tyś. nauczycieli.

Uczestnicy manifestacji maszerowali z ogromnymi balonami z napisem: „Joanna robi nas w balona”. Nieśli plakaty i transparenty z hasłami: „Żądamy zwiększenia nakładów na edukację!”, „Żądamy poszanowania zawodu nauczyciela!”, „Żądamy podwyżek płac!”, „Żądamy dialogu!”, „Stop likwidacji szkół i przedszkoli!”, „Koniec z łamaniem prawa oświatowego!”.

Petycja ZNP do p. Minister »

Uczestnicy manifestacji przemaszerowali trasą: Łazienkowska – Myśliwiecka – Górnośląska – Piękna - Al. Ujazdowskie – al. Szucha  MEN – Bagatela – Al. Ujazdowskie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyła się pikieta ZNP. Głos zabrali przedstawiciele ZNP, m.in. prezes Sławomir Broniarz.

- Minister edukacji nie zabiega o większe środki na edukację! Mówi, że więcej pieniędzy nie trzeba, wystarczą te, które są. Takiego mamy gospodarza! – mówił prezes ZNP. - Domagamy się finansowania wszystkich zadań edukacyjnych! Edukacja powinna być priorytetem państwa.

Przedstawiciele ZNP złożyli na ręce minister edukacji, która wyszła do manifestujących, petycję z postulatami. - Uczestnicy Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty ZNP wzywają Ministra Edukacji Narodowej do podjęcia rzeczywistego dialogu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego w sprawach dotyczących:
- zwiększenia nakładów na edukację,
- poszanowania zawodu nauczyciela,
- podwyżek wynagrodzeń nauczycieli,
- zahamowania likwidacji szkół i placówek oświatowych,
- zaprzestania łamania prawa przez samorządy,
- wzmocnienia roli nadzoru pedagogicznego.

Następnie manifestacja przeszła przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i tam spotkała się na wspólnej manifestacji z innymi branżami zrzeszonymi w OPZZ.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele protestujących branż złożyli petycję adresowaną do pani premier Ewy Kopacz na ręce ministra pracy.

Europejski Komitet Związków Zawodowych Oświaty i Nauki, europejska struktura Międzynarodówki Edukacyjnej poparła demonstrację ZNP w specjalnym liście do premier Ewy Kopacz oraz minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Poparcie Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki »

GALERIA »

PODZIĘKOWANIE: