28 Marzec 2024   |   Imieniny: Aniela, Sykstus, Joanna

Stanowisko Zarządu OP ZNP w Chełmie

Stanowisko Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Chełmie ws. tez zawartych w liście otwartym Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik – Rostkowskiej do Dyrektorów publicznych szkół oraz do Rodziców i Opiekunów uczniów odnośnie organizacji zajęć w trakcie zimowej przerwy świątecznej

4 grudnia 2014 r. dyrektorzy szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, a także kuratorzy i przedstawiciele samorządów otrzymali drogą mailową list otwarty od Pani Minister Edukacji, Joanny Kluzik-Rostkowskiej, ws. organizacji zajęć w trakcie zimowej przerwy świątecznej. Oto ustosunkowanie się Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP w Chełmie do tez zawartych w piśmie oraz do treści przedstawionych w drugim liście MEN, tym razem adresowanym do Rodziców i Opiekunów uczniów.

Po pierwsze: Nauczyciele nigdy nie uchylali się od obowiązku świadczenia pracy, co sugeruje Pani Minister w obu listach. Pedagodzy zawsze pełnili dyżury w placówkach w ramach tzw. dni wolnych od zajęć dydaktycznych, których liczbę w danym roku szkolnym określał dyrektor (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego). Nauczyciele organizowali zajęcia opiekuńczo-wychowawcze lub wypełniali inne zadania na terenie szkoły. Pani Minister wykazała nieznajomość praktyki szkolnej w kontekście obowiązującego prawa oświatowego.

Po drugie: Szokujące jest, że Pani Minister zachęca rodziców do składania donosów na nauczycieli, uruchamiając specjalny numer telefonu i adres mailowy, pod którym opiekunowie mogą zgłaszać „jakiekolwiek wątpliwości”, dotyczące opieki nad dziećmi w czasie przerwy świątecznej. Prosząc o donosy, Pani Minister przekreśla możliwość dialogu ze środowiskiem nauczycielskim, nie mówiąc już o współpracy, której podstawą jest zaufanie.
Po trzecie: Jeśli, cytując słowa Pani Minister, „wolne, tak jak wszyscy, nauczyciele mają jedynie w dni świąt”, to:
a) Dlaczego, jak wszystkim, nie przysługuje pedagogom prawo do dnia wolnego w tzw. innym terminie, gdy święto wypada w dzień wolny od pracy?
b) Dlaczego, jak żadna inna grupa zawodowa, muszą odpracować tzw. zajęcia karciane, jeśli te wypadają w dzień świąteczny bądź w trakcie usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela?
c) Dlaczego, jak wszyscy, nie mogą skorzystać z przysługującego im urlopu wypoczynkowego wtedy, gdy takowego potrzebują, a jedynie w ściśle określonych terminach?

Pani Minister wymaga od nauczycieli szkól publicznych respektowania kalendarza świąt pracownika samorządowego, jak i pedagogicznego. Mnoży wymagania w tym zakresie, sięgając po zapisy zawarte i w  Karcie Nauczyciela i w Kodeksie Pracy, zaś  pulę uprawnień ogranicza tylko do zapisów w Karcie Nauczyciela. Nie pozwolimy na ocenę nas, nauczycieli, z perspektywy wymagań przewidzianych dla pracowników samorządowych, jeśli jesteśmy zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela. Trochę powagi, Pani Minister!

Pytamy więc:
1. Czy Pani Minister boi się środowiska nauczycielskiego, skoro rozmawia z nim za pośrednictwem stron internetowych (list do dyrektorów publicznych szkół)?
2. Dlaczego wykazuje taką troskę o uczniów i rodziców dzień po wyborach, a w przeddzień niemałych zmian w Ustawie o Systemie Oświaty i w Karcie Nauczyciela?
3. Wreszcie kto zapłaci za tzw. obsługę techniczną placówki: uruchomienie oświetlenia, ogrzewania, sprzętu kuchennego (często pieca) do przygotowania obiadu nawet dla jednego ucznia. Decyzja o otwarciu placówek w trakcie przerwy świątecznej wiąże się bezlitośnie z generowaniem kosztów. To lawina wydatków, o których Pani Minister raczej nie pomyślała. Niech martwią się samorządy.

W odpowiedzi na prośbę MEN zawartą w liście do Rodziców i Opiekunów zachęcamy nauczycieli, by na podany przez Panią Minister adres mailowy : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wysyłali autodonosy:

„Szanowna Pani Minister,
uprzejmie donoszę, iż pracuję zgodnie z przepisami prawa oświatowego!
Z poważaniem….”

List Minister Edukacji Narodowej do rodziców »

List Minister Edukacji Narodowej do dyrektorów placówek »